Plánujete svatbu, čím nelépe začít a čemu se vyvarovat?

Svatba je ve většině případech významnou událostí plná očekávání a touhy splněného snu. Pokud máte dané priority, jak by Vaše svatba měla vypadat, je dobré ji plánovat dopředu, ideálně rok. Ptáte se, proč tak dlouhou dobu? Na to Vám odpovíme v několika bodech, které byste měli řešit postupně od nejvíce důležitých po ty méně náročné:

  1. OBJEKT

Můžete se dotazovat na termín i více jak rok dopředu, předběžně rezervovat a závazně pak rezervovat po rezervaci termínu s matrikou. Matrika vypisuje termíny pro další rok přibližně na podzim, ovšem každá matrika postupuje jinak a v některých případech můžete znát a rezervovat svůj termín i dříve. O matrice se dozvíte ještě v dalším blogu.

Najít restauraci, která pojme 40 a více osob pro svatební tabuli, která uzavře prostory jen pro Vaše veselí, a kde se budete moci radovat do ranních hodin s ohledem na rušení nočního klidu, s dostatečně velkým prostorem pro tanec a kapelu, je víc než nadlidský úkon. Začnete se tedy poohlížet po pronájmu, který by vyhovoval Vašim představám. Nechcete, aby objekt byl příliš daleko, požadujete ubytování pro hosty, možnost se připravovat (líčení, kadeřnice...), vybrat si vlastní catering, výzdobu. Takové objekty přijímají rezervace rok a více dopředu. Proto přikládáme rezervaci objektu 1. krok Vašeho plánování. Obvykle je částka za objekt jedna z největších položek.

Na co se zaměřit? Pronajímatel občas naslibuje objednateli možné ale i nemožné. Realita může být však jiná. V první řadě se ptejte na cenu, a co vše je v ní zahrnuto. Zda zahrnuje kuchyň a její vybavení, ubrusy, inventář, úklid celého objektu před a po, venkovní prostory, energie, parkování u objektu, kdy Vám umožní vstup pro přípravu a kdy, respektive přesně v kolik hodin, musíte objekt vrátit (není úplně příjemné pod svatbě, která končí v ranních hodinách, v 8:00 hod vracet objekt). Dále se zajímejte o možnost použití svíček (s ohledem na protipožární čidla), zda mají vyčleněný prostor pro umístění grillu, cateringu nebo zda si můžete místnost a prostor vybrat sami, taktéž místnost pro tanec. Zda můžete manipulovat s věcmi objektu, například parožím, obrazy mysliveckého sboru atd. Ne každému se takový objekt může líbit a úprava objektu ke svému obrazu není samozřejmostí. Pokud objekt má svůj grill, dřevo apod., ptejte se i na tuto možnost použití. Ač se to bude zdát jako maličkost, je dobré se podívat i na okolí objektu. Někde můžete vidět stavební matriál, nevzhledné zákoutí, vysokou trávu, kdy majitel slíbí, že v sezóně bude vše upraveno. Bohužel, opak je někdy pravdou. Pokud jsou pronajímatelem už daná místa pro catering, tanec a kapelu, dotazujte se na přívod vody, sílu jističů a zázemí pro catering. Catering nepotřebuje jen místo pro Váš krásný raut, ale pro přípravu, uskladnění krabic atd., aby výsledek byl co nejlepší a nenarušoval chod svatby nebo eventů. Sílů jističů chtějte znát i pro kapelu. Může se stát, že připojí catering ohřívače jídla, kapela aparaturu, agentura zařizující výzdobu okrasné zářivky a jistič spadne. Jeho kapacita je malá. V den realizace se už těžko něco vyřeší, a tak přijdou na řadu dlouhé, nevzhledné propojovací kabely, které se zapojují např. od sousedů.

POZOR NA ODSTUPNÉ

Pokud Vám pronajímatel nabídne cenu objektu pouze s předem danou profesí (nejčastěji s cateringem), se kterým on spolupracuje, určitě buďte v pozoru! Může Vám doporučit ze svých zkušeností toho nejlepšího, avšak neměl by to dát jako podmínku. Může se stát, že pokud tuto podmínku nebudete chtít využít a máte již svůj vybraný catering či jinou profesi, bude po Vás pronajímatel požadovat odstupné. Bude se Vám zdát odstupné jako zbytečně vyhozený peníz, objekt se Vám líbí a přistoupíte na jeho hru. Avšak tím rozhodně neušetříte. Provizi zaplatíte stejně, avšak schovanou v celkové ceně od protekčního cateringu nebo jiné upřednostňované profese a osob, kteří si vydobyli exkluzivitu. Provizi pak mohou předat pronajímateli nebo se o ni mohou dělit. Považujeme toto jednání pro klienta jako neprofesionální. Buďte opatrní, požadujte rezervační smlouvu, kde jsou všechny podmínky i zmiňované odstupné zvláštně vypsány.

Všechny tyto záležitosti vyřizuje svatební agentura, realizátor svatby. Naše práce není jen o výzdobě, ale především o tom, jak tyto všechny body vyřešit ku prospěchu klienta, kterého ve vyřizování zastupujeme.

V příštím blogu se dozvíte další rady a tipy, aby Vaše svatba byla svatbou Vašich snů!

Tu ESTILO~Sí, PARTNER Vaší svatby, eventu a idey